Állandó lefagyások
Egyre kedvezőbb az SSD-k ára, és a következő egy évben várhatóan még tovább mérséklődik. Igaz, hogy ugyanannyi pénzből hamarosan nagyobb kapacitású SSD-t vásárolhatunk, de a legtöbben továbbra is nagy mennyiségű adatot, fotót, személyes dokumentumot, videót, zenét tárolnak merevlemezeken.
Érdemes azonban észben tartani, hogy a HDD-k korlátozott élettartammal rendelkeznek, és konkrét modelltől függően is változó ideig szolgálhatják ki tulajdonosaikat. Gyártótól és típustól függően manapság egy normál HDD átlagos élettartama öt-tíz év. Amennyiben nagy hőmérséklet-változásoknak, mozgásnak vagy magasabb páratartalomnak tesszük ki a meghajtókat, élettartamuk valószínűleg ennél kevesebb lesz. (Egyre többen használnak laptopot és külső merevlemezt, ezeknél az előbb említett tényezőkkel mindenképpen számolni kell.)
Lelassult PC
… és a rendszeres lefagyásoknál, kék halál meglehetősen általános problémák, ennek megfelelően a hátterükben kismillió dolog állhat.
Lehet, hogy egy egyszerű driverprobléma, de az is elképzelhető, hogy a tápegység akarja megadni magát, vagy éppen valami túlmelegszik. Amennyiben a fenti jelenségek a Windows telepítése után vagy csökkentett módban (is) jelentkeznek, akkor szinte biztos, hogy hardverhibával van dolgod: jó eséllyel a merevlemez
készül bedobni a törölközőt.
Függetlenül azonban attól, hogy mi a tényleges gond, ha ilyen problémával találod szembe magad, azonnal végezz biztonsági mentést mindenről, ami számít.

Sérült adatok
Ha egyre több fájl van az adattárolón, amelyek rejtélyes okból nem nyithatók meg, esetleg sérültek, vagy egyenesen eltűnnek, jogos a pánik. Főleg akkor, ha korábban hibák nélkül mentettük el a tartalmakat.
Természetesen ezek hátterében is számos dolog állhat, egyben a merevlemez fokozatos halálának is ezek a tünetei.
Egy HDD élettartama így reálisan három-öt évre mérséklődhet, ami meglehetősen rövid időnek mondható, ha fontosnak tartott adatok tárolásáról beszélünk.
Furcsa hangok
Ha szokatlan zajra leszel figyelmes, amely ráadásul a merevlemez irányából jön, lehet, hogy már elkéstél az adatmentéssel. A fejegység jellegzetes, ismétlődő hangot (click of death néven ismert) ad ki, amikor hibába ütközik adatírás közben, és ezért visszaáll alaphelyzetbe.
Ha daráláshoz hasonló hangot hallasz, akkor a hardver egyéb részeivel van gond, például a csapágyazással vagy magával a motorral, amely vélhetően élettartama végéhez érkezett.